Pravila takmičenja UKT kup SRS


1. Datum
Prvi puni vikend u maju.

 

2. Vreme
Od 14:00 UTC u subotu do 14:00 UTC u nedelju.

 

3. Pravo učešća
Sve licencirane ARS u skladu sa svojim dozvolama.

 

4. Opsezi:
Svi VHF, UHF i SHF opsezi po band planu Prvog regiona IARU.

 

5. Kategorije učesnika:

Stanice iz SCG:

  • jedan operator, 50 MHz

  • jedan operator, 144 MHz snaga do 30W

  • jedan operator, 144 MHz snaga preko 30W

  • jedan operator, 432 MHz

  • jedan operator, opsezi od 1296 MHz do 245 GHz

  • više operatora, 50 MHz

  • više operatora, 144 MHz

  • više operatora, 432 MHz

  • više operatora, 1296 MHz

  • više operatora, 2.4 GHz

  • više operatora, 5.6 GHz

  • više operatora, 10 GHz

  • više operatora, milimetarski opsezi 24 GHz, 47 GHz, 75/80 GHz, 120 GHz, 145 GHz, 245 GHz

Pored ovih kategorija biće sastavljeni i dodatni plasmani:

  • 144 MHz i 432 MHz, isključivo FM

  • Jedan operator, više opsega (multiband).

  • Više operatora, više opsega (multiband), ekipa sa jedinstvenim pozivnim znakom, ličnim, klupskim ili posebnim. Primopredajna oprema i antene moraju biti u krugu prečnika do 500 metara.

  • Klubovi (sabiraju se rezultati svih članova jednog kluba)

Stanice van SCG:

  • 144 MHz

  • 432 MHz

  • 1296 MHz i viši opsezi

 

6. Za plasman klubova, klub dostavlja zbirnu listu svih svojih članova i PP sekcija koje su učestvovali u takmičenju, zajedno sa dnevnicima, bez obzira na mesto odakle su radili. U ovom plasmanu mogu se pojaviti i "kontest klubovi" koji najave svoje učešće i članove min. 2 dana ranije na e-mail takmičenja. Cilj je popularizacija masovnog učešća članova radio-klubova u takmičenju.

 

7. U kategorijama "jedan operator" maksimalno dozvoljeno vreme rada je 18 sati. Pauza u takmičenju ne može trajati kraće od 30 min.

 

8. Jednom izabrana lokacija i pozivni znak se u toku takmičenja ne mogu menjati

 

9. Svaka stanica je dužna da se pridržava band plana I regiona IARU, postojećih propisa i uslova iz svoje dozvole za rad.

 

10. Dozvoljene emisije: CW, SSB i FM

 

11. U vezama se razmenjuje: Pozivni znak stanice, raport, redni broj veze koji počinje od 001 na svakom opsegu posebno i uvećava se za jedan u svakoj narednoj vezi i WW QTH lokator.

 

12. Poeni
Broj poena koji donosi svaka ispravna veza zavisi od rastojanja učesnika u vezi (QRB) i opsega:

50 MHz do 10 GHz:

QRB x 1

24 GHz:

QRB x 1

47 GHz:

QRB x 2

75/80 GHz:

QRB x 3

120 GHz:

QRB x 5

145 GHz:

QRB x 6

245 GHz:

QRB x 10










 

 

 

13. Poeni za plasmane "jedan operator, više opsega", "više operatora, više opsega", i "klubovi":
Prvoplasirana stanica na svakom opsegu dobija 100 poena.
Ostale stanice dobijaju broj poena srazmerno odnosu svog rezultata i rezultata prvoplasirane stanice.
Primer: Ako prvoplasirana stanica osvoji 100000 QRB poena, drugoplasirana 95000, a trećeplasirana stanica 75000, one će dobiti sledeće poene: I mesto 100 poena, drugo 95 poena, treće 75 poena itd.
Ukupni rezultat se dobija sabiranjem poena sa svih opsega.

 

14. Dnevnik se vodi posebno za svaki opseg i mora da sadrži sledeće:
- datum
- vreme GMT
- pozivni znak korespondenta
- razmenjene raporte i redne brojeve veza
- WW QTH lokator korespondenta
- QRB poene

 

15. Zbirni list se šalje za svaku kategoriju posebno i mora da sadrži sledeće podatke:
- naziv takmičenja i datum održavanja
- kategoriju
- pozivni znak takmičara
- ime i adresu
- QTH lokator sa kojeg je radjeno
- pozivne znakove ostalih članova ekipe (ako ih ima)
- pozivni znak kluba kome se prilažu poeni (ako ga ima)
- broj veza, broj QRB poena
- najbolji DX (pozivni znak, QTH i QRB)
- širi opis uredjaja, antena i lokacije
- izjavu o pridržavanju propozicija

 

16. Stanice se stavljaju van plasmana u slučaju da imaju više od 5% neoznacenih duplih veza i/ili veza čije vreme rada odstupa više od 10 minuta u dnevnicima korespodenata.

 

17. Diskvalifikacija stanica: U slučaju da imaju više od 5% veza nepotvrdjenih u dnevnicima korespodenata (dopisivanje veza), nepotpunih veza za koje su obračunati poeni, veza koje ne važe u takmičenju i veza radjenih mimo band plana. Grubim kršenjem propozicija koje povlaći diskvalifikaciju smatra se: rad sa snagom većom od prijavljene u kategoriji jednan operator snaga do 30W, emitovanje jakih signala van sopstvenog radnog kanala (usled prejake pobude pojačavača, oštrih "klikseva" na CW, i slicno). Takmičari su obavezni da upozore kolege sa neispravnim signalima i da prijave one koji i pored upozorenja emituju nedozvoljene signale. Diskvalifikacija stanice povlači zabranu učešća naredne godine, kako stanice, tako i svih operatora potpisanih u izjavi.

 

18. U takmičenjima ne važe:
- Veze preko repetitora
- U kategoriji klubova, veze izmedu članova istog kluba.

 

19. Organizacija takmičenja: Organizator takmičenja je Radio klub, savez ili drugo lice kojem je SRS poverio organizaciju u skladu sa pravilnikom o organizaciji takmičenja.

 

20. Dnevnik mora biti obradjen i poslat najkasnije 15 dana po završetku takmičenja, isključivo u elektronskom obliku, u EDI formatu, na dve e-mail adrese: Savezu (****) i menadžeru takmičenja na e-mail (****). Menadžer dobija šifru za preuzimanje pošte sa ovog e-maila.

 

21. Organizator mora da imenuje menadžera takmičenja čija je dužnost da sakupi dnevnike, obradi ih i formira rang liste. Menadžer mora da potvrdi pošiljaocu prijem svakog dnevnika odmah po prijemu, povratnim e-mailom. Na osnovu prijavljenih rezultata, najkasnije četiri nedelje po prijemu dnevnika, menadžer takmičenja objavljuje preliminarne rang liste (claimed scores) na Internet sajtu takmičenja i prosledjuje ih UKT menadžeru Saveza koji ih objavljuje na sajtu Saveza. Menadžer je dužan da uz objavu preliminarnih rezultata na internetu obavezno objavi i dnevnike 5 prvoplasiranih ekipa iz svake kategorije. U slučaju reklamacija i primedbi, za koje je rok podnošenja 2 nedelje po objavljivanju preliminarne rang liste, menadžer može da traži dodatne podatke od učesnika. Najkasnije četiri nedelje od objavljivanja preliminarne rang-liste, menadžer mora proslediti zvanične rezultate radnoj grupi za UKT.

 

22. Radna grupa za UKT: Formirana od strane Saveza kontroliše dnevnike u slučaju primedbi i žalbi i formira konačnu listu koju objavljuje preko radio-biltena SRS, na internet sajtu Saveza i u časopisu Radio-amater, šalje nacionalnim savezima učesnika, kao i pobednicima po kategorijama.

 

23. Za prvo mesto u svakoj kategoriji dodeljuje se diploma i trofej. Za 2.do 10.mesta dodeljuje se diploma. Najbolje SCG stanice u kategoriji jedan operator više opsega, više operatora više opsega i klubovi dobijaju pehar i prelazni pehar. U slučaju da ga osvoje tri puta (u bilo kom razmaku) zadržavju pehar u trajno vlasništvo. Pehari i diplome se uručuju na zboru Saveza radio-amatera Srbije.

 

24. Za tumačenje propozicija, kao i za sve primedbe na tok takmičenja i finalnu rang listu, nadležna je isključivo Radna grupa za UKT.

(*) e-mail adrese biće blagovrmeno objavljene

Radna grupa za UKT