Radio-amaterske organizacije iz pojedinih zemalja udružene su u Međunarodnu uniju radio-amatera (engl. - International Amateur Radio Union - IARU). Danas je preko 120 organizacija u članstvu Unije iz isto toliko zemalja sa svih kontinenata.
IARU je osnovana aprila 1925. u Parizu kao udruženje pojedinaca - radio-amatera sa zadatkom da unapređuje "dvostrane radio-telegrafske amaterske veze". Osnivačkom kongresu su prisustvovali radio-amateri iz 25 zemalja Evrope, Severne i Juzne Amerike i Azije. Kasnije su pravila promenjena i Unija je postala međunarodna federacija nacionalnih organizacija radio-amatera.
Jedan od ciljeva Međunarodne unije radio-amatera jeste aktivnost na polju očuvanja i planiranja amaterskih frekvencija i drugim pitanjima međunarodnog položaja i prava radio-amatera. Posmatrači IARU redovno učestvuju na međunarodnim konferencijama za izradu pravilnika o radio-komunikacijama (konferencijama ITU) i na drugim sličnim skupovima.
Kao sedište IARU deluje jedan od saveza-članova. Od samog nastanka IARU to je nacionalna organizacija amatera SAD i Kanade American Radio Relay League (ARRL) ciji "štab" (služba) u Newingtonu, savezna država Connecticut predstavlja i sedište IARU.
Odredjeni razlozi su uticali da se formiraju tri regionalne organizacije u okviru Unije. Sledeći podelu sveta na Regione koju je u svrhe planiranja frekvencija izvršila Međunarodna unija za telekomunikacije (engl. - International Telecommunication Union - ITU), formirane su u okviru IARU tri "odeljka" (Division); prvi obuhvata organizacije iz Evrope, Afrike i dela Azije, drugi radio-amaterske saveze obe Amerike, a treći organizacije Okeanije i Dalekog istoka.
Organizacija I Regiona IARU (IARU Region 1 Division) je osnovana 1950. godine i danas broji preko 60 članica, te važi za najjaču i najaktivniju regionalnu organizaciju. U Organizaciji I Regiona postoji razrađen sistem demokratskog odlučivanja. Svake tri godine se održavaju redovne konferencije na kojima imaju prava učešća delegacije svih članica. Izvršni komitet obavlja tekuće poslove između konferencija. Postoje i stalne i privremene radne grupe za pojedina pitanja (VHF/UHF/SHF, amatersku radio-goniometriju, elektromagnetne smetnje i dr.)
Savez radio-amatera Srbije je član Organizacije I Regiona IARU i aktivno učestvuje u svim oblicima rada.
Mirko
S.Mandrino
|